مطالب سایت

دوربین مدار بسته اسپید دام (Dome) چیست؟

دوربین دام (Dome) با نام های دوربین حبابی و سقفی نیز شناخته می شود.این نوع دوربین گنبدی شکل است و قابلیت نصب بر روی سقف اتاق و یا هر مکان دیگری را دارد و در دو مدل دید در شب (IR) و معمولی (بدون IR) ساخته می شود.در این قسمت به آموزش این نوع از دوربین های مداربسته (اسپید دام) می پردازیم.

 

 

دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

در انواع IR، دور لنز دوربین مجموعه ای از LED ها کار گذاشته شده که توسط یک حسگر حساس به نور روشن و خاموش می شوند. این حسگر در هنگام کم شدن نور دستور روشن شدن LED ها را صادر می کند!

لنز دوربین های دام در انواع ارزان قیمت از نوع ثابت، در انواع میان قیمت از نوع وریفوکال و در انواع گران قیمت از نوع موتورایز است.

برخی از دوربین های دام درای شاسی فلزی بوده و تا حدودی ضد ضربه هستند که به دوربین های دام «وندال پروف» معروف هستند.

برای محافظت کامل در برابر نفوذ آب، گرد و غبار، ضربه و خرابکاری این دوربین ها را داخل کاورهای مخصوصی به نام هوسینگ (در لفظ عامیانه هوزینگ) قرار می دهند که در انواع گران قیمت، حتی در برابر ضربه پتک و چکش برای مدت معینی مقاوم هستند.

 

مدلهای کارخانه ای دارای کاور هوسینگ با کد (H) نامگذاری می شوند.

دوربین های دام با شاسی پلاستیکی نیز برای فضای داخل و محیط های اداری و خانگی طراحی شده اند.

به دوربین های دام موتورایز که معمولا” دارای لنز زوم هستند و با سرعت بالا به زوایای مختلف میچرخند، اسپید دام (Speed Dome) یا PTZ گفته می شود.

 

دوربین های دام به جهت نصب بر روی سقف، برای نظارت دقیق چندان مناسب نیستند، مخصوصا” اگر سقف بلند باشد. چرا که همیشه به صورت عمود و نیمه عمود تصویر می گیرند و در این حالت معمولا” موها و نهایتا” نیمرخ سوژه شکار می شود که در اغلب موارد کارساز نیست. فقط در صورت کوتاه بودن سقف (یا محل نصب) تصویر مناسبی از چهره سوژه ارائه می شود.

البته با کمی دستکاری! می توان آنها را روی دیوار نیز نصب کرد. اما هیچ گاه نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

 

محاسن دوربین های دام :

_ قیمت ارزانتر نسبت به انواع دیگر

_ ابعاد جمع و جور و اصطلاحا” کامپکت

_ زیبا و مناسب برای مکان های با طراحی خاص

_ دارای محفظه (حباب) که خود به عنوان یک محافظ برای لنز و دوربین عمل می کند.

 

معایب دوربین های دام :

_ نسبت به انواع دیگر، قدرت «پیشگیری از سرقت» پایین تری دارند. (هنوز هستند کسانی که با دیدن آنها «تشخیص» دوربین نمی دهند!)

_ زاویه برداشت تصویر عمود و نیمه عمود است. در اکثر موارد تصویر سوژه به صورت نیمرخ برداشت می شود.

 

Share Button

موضوعات: آموزش ها

یک نظر بگذارید (۰) ↓

یک نظر بگذارید